Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Jesteśmy najlepsi

 

 Nasza szkoła w ogólnopolskim projekcie „Tradycyjny Sad”.

„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski
 i zdrowiu społeczeństwa.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Projekt jest podzielony na dwa główne etapy. 

I. Etap – Rozmawiamy o Sadzie

II. Etap – Zakładamy Sad.

Udział w konkursie polega na wypełnieniu zadań przewidzianych w obu etapach łącznie.

 120 najlepszych zespołów, które w prawidłowy sposób wypełnią zadania pierwszego etapu otrzymają grant, z którego sfinansowane zostaną zestawy startowe roślin sadowniczych oraz konieczne materiały wspierające proces założenia mini sadu.

Patronat honorowy nad Projektem objęli:

Minister Edukacji i Nauki;

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;

Ministerstwo Klimatu i Środowiska;

Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego.

10.03.2023 r. w ramach realizacji I etapu projektu  członkinie zespołu „Odlotowe Antonówki z Kopernika” w składzie:

1. Juszczyk Kinga 

2. Parlak Kamila

3. Jasiak Gabriela                                              

4. Szcześniak Klaudia                             

5. Strózik Izabela                

6. Piwowarczyk Gabriela 

7. Fortuńska Natalia

8. Bielak Julia     

9. Marzec Sylwia

10. Borzęcka Aleksandra

zorganizowały i poprowadziły prelekcję, na temat: 

„Dlaczego ważna jest restytucja starych odmian i co sady złożone z dawnych odmian mogą przynieść pożytecznego użytkownikowi”.

Sady tradycyjne – pasja dla człowieka, energia dla przyrody…

Dlaczego stare odmiany drzew są warte zachowania?

Katalog starych odmian jabłoni.

Dlaczego nowoczesnym sadom mówimy NIE!!!

 

 

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Busko - Zdrój na czele z Panią kierownik Dorotą Śliwą – Magdziarz. 

Pan Jerzy Misch – lokalny sadownik, włąsciciel J@busko Juice Bar - pijalni soków, produkowanych z owoców pochodzących z rodzimych sadów w Pęczelicach w  gminie Busko-Zdrój.

Odtworzenie dawnych odmian to nie tylko kaprys sentymentalnego powrotu do tradycji, ale praktyczne spojrzenie na użytkowe cechy tych drzew. 

Charakteryzują się one odpornością na rodzime choroby i szkodniki, dzięki czemu mogą być chronione wyłącznie metodami biologicznymi, przez co unikamy skażenia spożywanych później owoców wszechobecną chemią.

Trzeba mieć świadomość ile oprysków podczas procesu dojrzewania musi „znieść” owoc prowadzony metodą przemysłową, aby potem stać się „symbolem zdrowia”!

 Zastosowanie starych odmian daje możliwość wyhodowania we własnym sadzie (czy szkolnym czy własnym – przydomowym) owoców o rzeczywistych wartościach prozdrowotnych.

 

W kalendarzu nowoczesnej metody ochrony sadów tzw. zintegrowanej – przeciw samej tylko chorobie zwanej parchem jabłoni wykonuje się oprysk 20 razy w sezonie wegetacyjnym. A nie jest to jedyna choroba atakująca drzewa jabłoni.

Do tego dodać należy opryski przeciw szkodnikom, które co roku są bardzo aktywne. Zyskujemy w ten sposób obraz skali chemizacji pożywienia, które trafia na nasz stół w postaci „zdrowego jabłka”. „Zdrowego” – bo nie robaczywego. W sadzie ekologicznym jest inaczej – ślady po obecności szkodników świadczą o bioegzystencji rośliny.

W prelekcji „Odlotowe Antonówki” zwróciły również uwagę na właściwości prozdrowotne jabłek – Jabłko najzdrowszy owoc świata. Dlaczego warto jeść jabłka? Zespół zgodnie podsumował, że „Kto codziennie jabłko zjada, tego lekarz rzadko bada”.

Następnie głos zabrali nasi goście, którzy  wspólnie stwierdzili, że całym sercem podpisują się pod naszym projektem i obiecali pomoc w realizacji dalszych działań. 

 

Również Pan Dyrektor Andrzej Bilewski pogratulował nam pomysłu i zachęcił wszystkich obecnych do jedzenia naszych rodzimych owoców. 

 
Zaapelował do wszystkich uczniów, że zanim padnie pomysł w ich domach wycięcia starego drzewa niech 2 razy się nad tym głęboko zastanowią. Rozważą za i przeciw. Powstrzymają przed dewastacją  starych sadów.

Bo tak jak Japonia jest krajem kwitnących wiśni, tak Polska jest Krajem Kwitnących Jabłoni. Wiosenna świeżość kwiatów jabłoni, chrupkość i słodycz jabłek ogrzanych słońcem, czy też rozkoszny zapach szarlotki unoszący się w domu…

 

Zmysłowe wrażenia jakie dają nam jabłonie i ich owoce są nieocenione.   

 Na sam koniec „Odlotowe Antonówki” zaprosiły do degustacji soków, ciast i ciasteczek opartych na bazie jabłek.

 

Smakowanie rarytasów pochodzących prosto z „Tradycyjnego Sadu” umilił wszystkim obecnym nasz szkolny zespół muzyczny, który wykonał piosenki „Czerwone jabłuszko”, „Jabłuszko pełne snów”, „W moim sadzie”.

 

Po zakosztowaniu smakołyków z „Tradycyjnego Sadu” „Odlotowe Antonówki z Kopernika” wraz z opiekunem Panią Ewą Wośko, w towarzystwie zaproszonych gości, udali się na plac wokół szkoły, aby zbadać i ocenić stan gleby pod mini sad.

WYGRANA = WŁASNY SAD

TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI!!!

 

Do współpracy w tradycyjnym sadzie zapraszamy.