Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

WYCIECZKA WIEDEŃ - PRAGA

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w dniach 19-22.11.2023 r wycieczce do Wiednia i Pragi.

Wiedeń zachwycił wszystkich już pierwszego dnia pełnymi przepychu budynkami z okresu baroku  (pałac Schönbrunn, Hofburg) przez złotą secesję aż po współczesną architekturę  UNO-City, gdzie ulokowane są instytucje ONZ. To miasto pełne wąskich krętych uliczek, tajemniczych budowli oraz  wspaniałych artystów, tu  na każdym kroku czujemy oddech historii i potęgi cesarstwa Habsburgów. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich górująca nad miastem gotycka  Katedra Świętego Szczepana a artystycznych emocji dostarczyła galeria  mistrzów  w Belwederze ze słynnym „Pocałunkiem” Gustawa Klimta.

Na Jarmarkach Bożonarodzeniowych wokół ratusza i katedry mieliśmy okazję spróbować pieczonych kasztanów i innych smakołyków kuchni austriackiej,  kupić oryginalne ozdoby świąteczne a przepięknie oświetlone ulice i place przeniosły nas w magiczny przedświąteczny czas. 

Oprócz kontaktu z historią był też czas na zabawę w parku rozrywki Prater, gdzie można podziwiać panoramę miasta z ponad stuletniego koła Riesenrad.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy też Pragę - nasz spacer rozpoczęliśmy od kompleksu zamkowego na Hradczanach a przechodząc przez Most Karola dotarliśmy do rynku i słynnego Praskiego Zegara Astronomicznego, mijając po drodze przepiękne zabytki i urokliwe uliczki miasta.