Historia ocalona: przeciwko nietolerancji i dyskryminacji

 "KONIEC. POCZĄTEK" - podsumowanie warsztatów dziennikarskich w klasie II A

 
Nasze warsztaty edukacyjne pt. „KONIEC.POCZĄTEK” organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, rozpoczęliśmy 27 października 2015 roku. Z inicjatorem, panem Andrzejem Białkiem, nauczycielką języka polskiego – panią Izabelą Kasperek i bibliotekarką Haliną Woźniak powędrowaliśmy w podróż, która miała pomóc nam zrozumieć czasy holocaustu, wzbudzić empatię do ludzi z tamtego okresu i przede wszystkim obalić stereotypy. Tę podróż właśnie zakończyliśmy, bogatsi o nowe doświadczenia, podsumowaliśmy projekt własną pracą 4 marca 2016 roku.  

 
 
Amanda i Natalia przywitały gości i tym samym rozpoczęliśmy spotkanie podsumowujące I część warsztatów.
 
Pierwsze spotkanie z panem Andrzejem Białkiem dotyczyło faktów z historii, nam prawie nieznanych – a mianowicie historii kieleckich Żydów, ich życia, obyczajów, religii. Dowiedzieliśmy się, gdzie były ich największe skupiska, a także jak traktowali ich okoliczni mieszkańcy. Oczywiście, nie zabrakło także historii samych Kielc. Na drugie spotkanie pojechaliśmy do siedziby Stowarzyszenia, mieszczącej się przy ulicy Planty 7/9. Dokładnie w tej kamienicy 4 lipca 1946 roku miał miejsce niezapomniany przez Żydów, tragiczny Pogrom Kielecki. 
Większość z nas pierwszy raz usłyszała o tym wydarzeniu, byliśmy głęboko poruszeni. Pan Białek mówił na temat antysemityzmu w Polsce, holocaustu  i stereotypu Żyda, które do tej pory funkcjonują w naszym społeczeństwie. Starał się zwrócić naszą uwagę na problem postrzegania człowieka przez pryzmat tego, jakiej jest narodowości, religii czy jaki ma kolor skóry. Dyskutowaliśmy na temat nietolerancji, uprzedzeń, dyskryminacji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 4 marca 2016 roku zakończyliśmy tę podróż, bogatsi o nowe doświadczenia i tym samym podsumowaliśmy efekty naszej pracy, które zaprezentowaliśmy na uroczystym spotkaniu, gdzie oprócz naszych koleżanek i kolegów, uczniów ze szkolnego koła historycznego, byli obecni pan Andrzej Białek oraz nauczyciele. Klasa podzieliła się na cztery grupy. Każda z nich miała za zadanie pokazać dowolny temat z historii Żydów oraz udokumentować ślady ich życia na Kielecczyźnie. Grupy miały miesiąc czasu na zgromadzenie materiałów.
 
 
 
 
 
Prezentacje grup przyjęły różnorodne formy - od reportażu w formie filmu, przez wywiad, prezentacje multimedialne, montaż słowny czy kolaż.
 
Uczniowie w swoich projektach starali się zawrzeć tematykę wykładów. Pokazali oni prezentacje multimedialne oraz przedstawili różne historie poszczególnych rodzin żydowskich ze swojego otoczenia.
 
 
Nasza grupa, zbierając materiały, skontaktowała się z klucznikiem cmentarza żydowskiego w Kielcach, nauczycielami historii oraz byłym nauczycielem naszej szkoły, panem Stanisławem Rusakiem, który przeżył II wojnę światową i widział wydarzenia, o których teraz uczymy się z książek.
Przy pomocy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” udało nam się również wejść do synagogi w Chmielniku i pokazać ją od środka, a także sfilmować stary cmentarz żydowski obok bożnicy. 
 

                             Pan Andrzej Białek był mile zaskoczony wysokim poziomem naszych prezentacji.
 

                         My również byliśmy z siebie dumni...
 
 Warsztaty „KONIEC.POCZĄTEK” dały nam możliwość szerszego otworzenia oczu na tragedie innych ludzi, w pewien sposób pomogły zniszczyć swoje postrzeganie świata przez pryzmat stereotypów.
 
 

Jedna z uczennic biorąca udział w projekcie, Magdalena Trelińska, podsumowała warsztaty jednym zdaniem: „W pełni świadomi bezecnej przeszłości, wyciągamy wnioski i możemy tworzyć feeryczną teraźniejszość.”
Osobiście z całego projektu najbardziej utkwiło mi w pamięci jedno, moim zdaniem, najważniejsze stwierdzenie: "Każdy człowiek ma prawo do życia".
 

Na koniec spotkania podziękowaliśmy Panu Białkowi, a on zaprosił nas do dalszej współpracy.
 
Iwona Wojdas, kl. IIA